Sevemedim Kara Gözlüm Seni Doyunca

'' Anladım ki herşeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybediyormuş.. ''
Bu cümlenin ilk duyduğumda ne anlama gelebileceğini anlayamacak kadar küçüktüm. Hayatın ne olduğunu bilmiyordum o zamanlar .. Ahh güzel zamanlar..Daha sonra birden aklıma geldi ve düşünmeye başladım büyüdükçe, okumaya başladıkça, canım yandıkça, kanadıkça ben .. Gerçekten de öyle miydi ? Sahip olduklarımızla farketmeden kaybettiklerimiz nelerdi ? Gözden kaçırdıklarımız ? Herşeye sahip olduğumuzu zannedip aslında hiçbirşey kazanmamış mıydık ? Kaybedenlerdenmiydik yoksa ?
Gelelim bu cümlenin çıkış noktasına.. Bilmiyorum benim kadar Türkan Şoray hayranımısınızdır ama ..Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın unutulmaz filmi ( bence ) '' Balıkçı Güzeli '' filminden. Azize ve Şopenimiz .. Meçhul bestecimiz nasıl da Azizesine şu mısraları döktürmüştür :
'' Sevemedim kara gözlüm seni doyunca,
Hep kıskandım seni elden yıllar boyunca ''
Ee kara gözlüm deyince çok da düşünmemek gerekir zaten filmin güzeli kimdir diye. Tabiki Türkan Şoray.
Öyle bir aşk ki kavuşmak imkansız gözüküyor. Ama tüm Türk filmlerinde olan şey gerçekleşecek.. Mutlu son. Sağolsun o zamanların senaristleri mutsuz olan bizleri daha da üzmemek için hep filmler mutlu sonla bitmiş. İyi de olmuş hala onları anıyoruz.. Aşkı belki de bunlarda yaşıyoruz. Umuyoruz ki böyle olsun diyoruz ..
Çok etkileyen bir filmdi bu beni. Halen daha sahneler gelir gözümün önüne.. replikleri hatırlamaya çalışırım devamlı .. Vay be ne adamlar var Vay be ne kadınlar var demek belki de .. Belki de filmlerde yaşamak, şarkılarda, türkülerde bilemiyorum..Ama ben hepsinde yaşıyorum galiba.. Yok muyum ne ?
Şöyle bir sahne vardı. Azizemiz bir köşke şarkı söylemeye gider ünlüdür. Nişanlanan çiftleri tebrik etmek ister ama bakınız ki kaderin oyununa çok sevdiği Şophen'i bir başkasıyla nişanlanmaktadır. Tabir-i caizse yıkılmıştır Azize fakat çaktırmamak gayretindedir ( ama çaktırır ) Şarkısını söylemeye başlamadan önce şunları söyler :
'' Söyleyeceğim ilk şarkıyı mutlu insanlara adıyorum. Bu şarkının benim için tatlı acı hatıraları vardır. Aşkın ne olduğunu ben bu şarkıyla öğrendim. Saadeti bu şarkıda tattım. Bir şey daha öğrendim bu şarkıyla HERŞEYE SAHİP OLMAK İSTEYEN ELİNDEKİNİ DE KAYBEDİYORMUŞ. ''
ve müzik girer Sevemedim kara gözlüm ü dinleriz o güzel sesten
Elindekini kaybettiğini anlar Azize istediklerini elde ettiğini sanır fakat en çok istediğini, sevdiğini bırakmıştır elleri arasından farketmeden..
'' Herkes bana deli diye gülüp geçiyor,
Senin aşkın beni kara gözlüm deli ediyor ''
Gözyaşları duramaz artık akacaktır nitekim nasıl da akmaktadır o kara gözlerden.. Bu sahnede genellikle izleyenlerin boğazına bir yumru takılır.. Yumru takılması kalbi olanlar için geçerlidir tabi kalpsizlerimiz ve burun kıvıranlarımız da mevcuttur. Şarkısını söyler Azizemiz ve o gece babasının kapısına dayanır.. İçi acımaktadır, içindeki o et parçası kanamaktadır Azize'nin.
'' Herşey bitti babacığım bütün hayallerim, aşkım, herşey.. Şöhret, para insanı mutlu etmiyormuş meğer. Sevgiye ihtiyacım var dostluğa, şefkat'e. Kapanıp rahatça ağlayabileceğim sıcak bir göğse ihtiyacım var.. Artık beni bırakma baba .. ''
Azize kaybedenlerdendir.. İçindedir o .. Yanında değil içinde.. Ve herşeyi bırakır döner babasının yanına . Biz de öyle yapmaz mıydık ? Dönmez miydik en sıcak yere ?
Ertesi sabah babasıyla kaldığı yerden devam edebilmek gayretiyle balık pazarına giderler.. Satacaktır balıklarını yine eskisi gibi mutlu olacak zannediyordur .. Hiçbir şey olmamış gibi .. Ama mutlu değildir..Yere çöker ve ağlamaya başlar..
Tam o sırada biri gelir ..
Şopen : 250 gram karides verir misin kara gözlüm ?
Azize : Sen Şophen benim meçhul bestecim .. ( O an anlar meçhul bestecinin sevdiği olduğunu )
Şopen : Bir zamanlar karagözlü, yaramaz, balık kokan bir kız sevmiştim.
Azize : O benim işte. Kokla bak ( Şopen ' e sarılması gözlerden kaçmaz :smile: ) Senin kara gözlün balıkçı güzelin.
Şopen : Azizem artık seni sevmekten korkmuyorum.

Ve mutlu son .
Filmin her karesini hatırlıyorum ( tabi bunda çok izlememin de etkisi var ) ama ben duygusalım diyorum kendime çaktırmayın ..ee tabi duygusalım yoksa niye bu kadar çok izleyeyim ee evet öyleyim ..

Aşk gerçek aşk bu dedirtiyor insana ( ama filmde olduğunu da unutmamak gerek )

'' Sevemedim kara gözlüm seni doyunca... ''


0 yorum: